Konferencje wokół nowych tomów BKF-BWF

Znani filozofowie z różnych ośrodków akademickich wystąpili na dwóch konferencjach na Wydziale Filozofii UW 14 i 16 października 2024 r., by zaprezentować książki, które przygotowali w kultowych seriach „Biblioteka Klasycznych Filozofów” i „Biblioteka Współczesnych Filozofów” wydawanych przez PWN, w ramach wspólnego grantu KNF PAN i Wydziału Filozofii UW. Poniżej krótka infomacja i fotorelacja.

W wyjątkowej atmosferze czytelni bibliotecznej przy kawie i ciastkach swoimi doświadczeniami z pracy nad kolejnymi tomami podzielili się: w poniedziałek 14 października – prof. Piotr Gutowski, prof. Adam Grobler, prof. Tomasz Kubalica i prof. Marek Piwowarczyk, zaś w środę – prof. Arkadiusz Chrudzimski, prof. Paweł Kawalec, dr Elżbieta Walerich i dr Marta Zaręba. Obie konferencje poprowadził filozof z UW i członek KNF prof. Krzysztof Wójtowicz. Była to doskonała okazja, by posłuchać wybitnych polskich uczonych, a także poznać wyzwania związane z opracowywaniem przekładów dzieł filozoficznych.

Goście obu konferencji zapoznali uczestników w sumie z ośmioma niezwykle ważnymi dla tradycji filozoficznej pozycjami wydanymi ostatnio w seriach BKF i BWF. Są to m.in.: „Nauka, percepcja, rzeczywistość” Wilfrida Sellarsa, „Wiedza a świat społeczny” Alvina Goldmana,  „Przedmiot poznania” Heinricha Rickerta i „Przygody idei” Alfreda Northa Whiteheada, o których posłuchamy w poniedziałek. W środę zaś prelegenci opowiedzą o kolejnych czterech dziełach, do których należą: słynne dzieło „Kryzys nauk europejskich a transcendentalna fenomenologia” Edmunda Husserla, „Logiczne podstawy prawdopodobieństwa” Rudolfa Carnapa, „Myśl i ruch” Henri’ego Bergsona oraz traktat Gertrude Elizabeth Margaret Anscombe pt. „Intencja”. Pod koniec każdej konferencji o godz. 16.10 miały miejsce debaty panelowe z udziałem prelegentów.

Obie konferencje spotkały się z zainteresowaniem wielu pracowników naukowych oraz studentów. Padło wiele ciekawych pytań dot. tłumaczeń. Przede wszystkim zaś gratulowano inicjatorom kontynuowania obu słynnych serii.

Szczegóły oraz program obu konferencji dostępne są na stronie Wydziału Filozofii: https://filozofia.uw.edu.pl/2024/10/konferencja-z-redaktorami-i-tlumaczami-nowych-tomow-bkf-bwf-14-i-16-10-2024/