Dyskusja o zapowiedziach MNiSW dot. ewaluacji (28.06.2024)
Zapowiadane zmiany w zakresie ewaluacji jednostek naukowych były jednym z tematów omówionych na posiedzeniu plenarnym Komitetu Nauk Filozoficznych PAN 28.06.2024 r.
Jak podkreśliła na początku dyskusji Przewodnicząca KNF Joanna Odrowąż-Sypniewska, dyskutowane propozycje MNiSW nie są jeszcze oficjalne. Pojawiły się one w doniesieniach medialnych, m.in. w wywiadzie z ministrem Maciejem Gdulą. Uznała jednak, że warto od razu przyglądać się formułowanym pomysłom i je dyskutować. Jednym z dodatkowych tematów, który poruszono w tej dyskusji była związana z ewaluacją punktacja czasopism naukowych.
Prof. Marcin Miłkowski wspomniał, że ministerstwo będzie chciało wprowadzić zmiany, ale sensowne zmiany wymagałyby bardzo dużych środków. W zakresie punktacji czasopism – wyraził obawę co do tzw. wsobnego chowu. Podał przy tym przykłady sztucznie wywindowanych w ewaluacji jednostek. Wskazał też na problem z rozporządzeniem, w którym wciąż znajdują się niejasne kluczowe terminy, które nie są definiowane, po czym podał ich przykłady.
Z kolei prof. Tadeusz Szubka wspomniał o patologiach, które pojawiły się w ostatnim czasie: nowe czasopisma „predatory” oraz wyniki ewaluacji, które spowodowały przyznanie uprawnień jednostkom, które nie były w stanie ich realizować z uwagi na braki kadrowe dotyczące naukowców z odpowiednimi stopniami naukowymi.
Prof. Piotr Kulicki podkreślił, ze zgodnie z deklaracjami ministra proponowane zmiany mają być raczej ewolucyjne. Pojawiły się jednak głosy, że w przestrzeni medialnej pojawiają się różne narracje, raz o zmianach ewolucyjnych, raz o rewolucyjnych.
Prof. Jan Woleński zwrócił też uwagę na ogólny problem dotyczący ewaluacji, jakim jest ciągłe niedofinansowanie nauki. Wspomniał o wychowywaniu w założeniu, że naukowiec ma być ubogi i najlepiej działać za darmo, z czym wiąże się brak chęci odpowiedniego finansowania badań.
W ramach posiedzenia 28.06.2024 r. zatwierdzono również plany KNF PAN na 2024 r., wybrano członków Komisji ds. badań w zakresie filozofii i ich upowszechniania oraz Komisji ds. kształcenia w zakresie filozofii i etyki, a także ekspertów KNF PAN.